Zmiana częstotliwości TV naziemnej. Czy twój telewizor nadal będzie działać?



W 2022 roku nastąpi zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej. Kiedy należy się jej spodziewać i jak możemy się na to przygotować, żeby nie stracić dostępu do telewizji?

W Polsce aż 96,4% gospodarstw domowych posiada odbiornik telewizyjny — zdecydowana większość z nich nawet dwa lub więcej. Jak podaje ZIPSEE Cyfrowa Polska, średnio każdego roku w Polsce sprzedawanych jest ponad 2 miliony takich urządzeń. Dane MediaMarkt pokazują, że zainteresowanie Polaków wciąż rośnie.

Producenci deklarują, że już od 2018 roku wszystkie produkowane przez nich modele są już zdolne odbierać nowy sygnał DVB-T2/HEVC. Pomimo tego, wielu Polaków może jednak zostać bez działającego telewizora. Jak się przed tym uchronić? Należy zacząć od ustalenia, czy nasz TV posiada wbudowany tuner, kompatybilny z nowym systemem nadawania. Możemy to sprawdzić w specyfikacji technicznej telewizora, poszukać informacji w sieci lub udać się do najbliższego sklepu MediaMarkt i skorzystać z porady fachowego doradcy.

Co w przypadku, kiedy nasz sprzęt nie spełnia najnowszych wymagań? Możliwości są dwie: wymiana naszego TV na nowszy model lub zakup odpowiedniego dekodera , spełniającego najnowsze standardy.

Telewizory są ważnym elementem naszej codzienności. W dobie pandemii, gdy spędzamy coraz więcej czasu w domu, stają się niejako naszym małym centrum dowodzenia. Od wielu miesięcy obserwujemy wzmożone zainteresowanie tymi urządzeniami. Zmiana kodeku może przyczynić się do jeszcze większego rozwoju telewizji. Będzie to związane z lepszą jakością obrazu, dźwięku, a także odpornością na zakłócenia – podkreśla Robert Gotowski, Product Manager w kategorii RTV MediaMarktSaturn Polska.

Kiedy nadejdzie zmiana?

Zmiany w standardzie nadawania telewizji naziemnej będą następować etapami, w podziale na różne regiony kraju: